Yliopiston kamppailulajiseurojen alkavat kurssit

23/8/2019 - 12:22
mies nyrkkeilee nyrkkeilysäkkiin

Aikido

Peruskurssi alkaa 17.9. klo 16.00 osoitteessa Lapinlahdenkatu 17.
Tarkempia tietoja:
http://seitokai-aikido.fi/index.html

Judo

Peruskurssi alkaa 28.9 Keskiviikkona
Harjoitukset Keskiviikkoisin 16.00-17.30 ja Lauantaisin 17-18.30
Ensimmäisiin harjoituksiin varusteiksi riittävät kollarit
Osoite Lapinlahdenkatu 17, Budokellari
Lisätietoja:
Juho.nikkola@qdc.fi
Lasse.autio1@gmail.com

Kashima Shinryu

Kashima-Shinryû perusopetus uusille harjoittelijoille syyskaudella 2019
Kashima-Shinryû on perinteinen japanilainen kamppailutaito, joka keskittyy mm. miekkailun (kenjutsu) ja aseettoman lähikamppailun (jûjutsu) opiskeluun vauhdikkaalla, dynaamisella ja nousujohteisella tavalla.
Noin 3 kuukautta kestävän perusopetusjakson aikana opetellaan Kashima-Shinryûn miekkailun ja aseettoman lähikamppailun alkeet tasolle, joka mahdollistaa ensimmäisen “vyöasteen” (Kirikami) suorittamisen ja turvallisen siirtymisen Kashima-Shinryûn jatkoharjoitteluun.
Lisätietoja: http://www.kashima-shinryu.fi/kurssit

Bujinkan

Seuraava peruskurssi alkaa 10.9. klo 17:30.
Harjoitusajat tiistaisin ja torstaisin klo 17:30 – 19:00. Ensimmäisen harjoituksen yhteydessä esitellään lajille ominaisia piirteitä.
Harjoitukset pidetään Kampissa Lapinlahdenkatu 17 (ramppia alaspäin)
Kurssi on ilmainen yliopiston opiskelijoille ja työntekijöille. Muille hinta on 30€ (muut opiskelijat/työttömät) tai 60€ (työssäkäyvät).
Tiedustelut
+358 (0)50 5374130 hotarudojo(at)gmail.com

Taido

Yliopiston Taido tarjoaa ketterää liikkumista, puolikontaktikamppailua ja akrobatiaa budohengessä ja hyvällä porukalla! Harjoituksissamme riittää haasteita ja onnistumisen elämyksiä lähtötasosta riippumatta. Taido sopii sinulle, olipa tavoitteenasi sitten kohottaa kuntoa, harjoitella kamppailulajitaitoja tai vaikkapa oppia voltti.
Syksyllä 2019 ohjatut treenit kahdesti viikossa Porthaniassa (Yliopistonkatu 3): tiistaisin klo 20.30-22 ja perjantaisin klo 18:30-20.
Syksyn alkeiskurssin aloituspäivät ovat ti 10.9., ti 15.10. ja ti 19.11. klo 20.30 (Porthania). Tervetuloa mukaan!
Katso miltä taido näyttää treenisalin ulkopuolella: https://www.youtube.com/watch?v=1s2IdTsjaaI
Lisätietoja: www.yliopistontaido.fi

Shorinji Kempo

Shorinji Kempon syksyn peruskurssi alkaa torstaina 12.9.2019 klo 18.00 Unisportin Kluuvin liikuntatilojen K3-salissa. Ilmoittautuminen alkaa 5.9.2019 ja ilmoittautua voi sähköpostitse osoitteeseen hysk.mail@gmail.com. Linkki verkkosivuille: www.helsinki.fi/jarj/shorinji

Helsingin Yliopiston ITF Taekwon-Do

Oletko aina halunnut oppia näyttäviä potkuja, lyöntejä ja torjuntoja? Haluaisitko parantaa kehonhallintaa, tasapainoa ja notkeutta? Kaipaatko itsepuolustustaitoja?
Helsingin yliopiston Taekwon-Do - seuran järjestämälle alkeiskurssille ovat tervetulleita kaikki Helsingin yliopiston, Aalto-yliopiston ja Hankenin opiskelijat ja henkilökunta. Syksyn 2019 kurssin tunnit järjestetään sunnuntaisin kello 11.30–13.00 Porthanian liikuntasalissa 8. syyskuuta alkaen.  Voit saapua kokeilemaan lajia ilmaiseksi ensimmäisen kuukauden ajan. Kurssimaksu on 30 euroa sisältäen harjoitusmaksun, seuran jäsenmaksun sekä vyökoemaksun.
Ilmoittaudu alla olevan linkin kautta:
http://bit.do/e4vvk
Lisätiedot: inka.khanji@hytaekwondo.com tai +358 456311292/Inka
Facebook tapahtuma: https://www.facebook.com/events/882332962159645/
Nähdään treeneissä!

Daitoryu Aikijujutsu

Daitoryu Aikijujutsu on japanilainen taistelulaji, joka on kehittynyt Japanin sotaisalla ajalla, ennen Meiji-kauden alkua. Lajin tekniikat ovat pitkälle edistyneitä, ja niiden hallinnassa korostuu oikeanlainen vartalonkäyttö, jolloin tekniikat pystyy tekemään kevyesti ja pienellä fyysisellä voimalla. Lajissa harjoitellaan pääasiassa ilman aseita, mutta myös aseellisia tekniikoita (esim. miekkoja ja keppejä) sisältyy lajiin. Daitoryu aikijujutsusta on syntynyt useita muita budolajeja, mm. Aikido ja Hapkido.
Syyskausi alkaa keskiviikkona 11.9. Otaniemessä. Harjoitukset keskiviikkoisin klo 16-18 ja perjantaisin klo 18-19:30 Otahallissa Aava-salissa. Daitoryu Aikijujutsun harjoittelun voit aloittaa milloin vain kauden aikana. Ensimmäisellä kerralla voit tulla katsomaan/kokeilemaan ilmaiseksi, jonka jälkeen päätät, haluatko sitoutua harjoitteluun. Lisätietoja: info@daitoryu.fi ja nettisivuiltamme sites.google.com/site/unisportdaitoryu.
Tervetuloa harjoittelemaan kanssamme pitkiä perinteitä omaavaa samurai-ajan taistelulajia!

Lisää seuratoiminnasta

https://unisport.fi/palvelut/seuratoiminta

 

Share